Zapewnienie jakości kształcenia zdalnego w czasie kryzysu Covid-19 – opinia eksperta

25 maja 2020 r. na stronie internetowej European University Association ukazał się artykuł „Digital learning and teaching: Ensuring quality during the Covid-19 crisis”, którego autorką jest Pani Tia Lukkola.

W artykule Autorka stwierdza, że w obliczu kryzysu wywołanego pandemią wirusa SARS-CoV-2 uniwersytety w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego przekształciły swoją dotychczasową działalność, organizując realizację programów kształcenia w sposób zdalny. W odróżnieniu od szkół większość uniwersytetów posiadała już pewne doświadczenia w tym zakresie, mając jednocześnie wystarczające zasoby infrastrukturalne, by umożliwić realizację programów kształcenia. Oczywistym pytaniem, jakie się nasuwa w kontekście zdalnego nauczania jest kwestia zapewnienia jakości.

Jak zauważa Pani Tia Loukkola wcześniejsze doświadczenia w nauczaniu i uczeniu się online pokazały, że nie ma powodu do powątpiewania w jakość edukacji online. W Europie standardy i wytyczne dotyczące zapewniania jakości w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego (ESG), które określają oczekiwania wobec wewnętrznego i zewnętrznego systemu zapewniania jakości, mają zastosowanie do wszystkich rodzajów oferowanego kształcenia, niezależnie od trybu studiów lub miejsca realizacji. Oznacza to, że znacznie wcześniej uniwersytety były zobowiązane do wprowadzenia procesów zapewniania jakości w zakresie zdalnej dydaktyki, w taki sam sposób jak w przypadku innych programów.

Ramy, zasady oraz praktyki zapewniające jakość kształcenia zdalnego są dobrze ugruntowane. Przeorganizowanie całych programów kształcenia, by mogły być realizowane online w tak nagły sposób mogło jednak oznaczać, że środki zapewnienia jakości nie zostały natychmiast zastosowane we wszystkich przypadkach m. in. z powodu braku czasu. Pomimo początkowych trudności i niedociągnięć, system zapewnienia jakości kształcenia zdalnego w niedługim czasie zacznie w pełni funkcjonować.

Link do całego artykułu: https://eua.eu/resources/expert-voices/174-digital-learning-and-teaching-ensuring-quality-during-the-covid-19-crisis.html